До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченко

Тарас Шевченко

Більша книжка. - К.: ТОВ «Видавництво "КЛІО"», 2013. - 720 с., іл.

Унікальна рукописна збірка поезій Т. Г. Шевченка, що увійшла в історію літератури під назвою «Більша книжка», компонувалася автором після звільнення його із заслання в період від 21 лютого 1858 р. до 5 грудня 1860 р. Після ретельного відбору і авторського редагування «невільничої» поезії, записаної на засланні до «Малої книжки», більше відомої як «захалявна», із неї було відібрано лише 79 творів за 1846-1857 рр. Завершальним серед них є поема «Москалева криниця», закінчена 16 травня 1857 р. в Новопетровському укріпленні. Наступний розділ цього рідкісного манускрипту розпочинається поемою «Неофіти» (8 грудня 1857 р.), написаною уже на волі затриманим у Нижньому Новгороді поетом, який перебував там майже півроку під наглядом поліції. Останньому запису у «Більшій книжці» (дата «1861», за якою-лише чисті поля сторінок цього фатального року) передує вірш «Зійшлись, побрались, поєднались...», датований 5 грудня 1860 р.

Майже всі твори записані до «Більшої книжки» самим Шевченком, але деякі вірші й поеми скопійовані з чернеток переписувачами — друзями поета. Усі ці списки були прочитані і при потребі виправлені автором.

Рукописна збірка «Більша книжка» - автентичне джерело текстів понад сотні творів, які канонізовані академічним шевченкознавством як основні з поміж наявних редакцій і варіантів і є найавторитетнішими для дослідників і видавців спадщини великого Кобзаря.

Генералюк Л. С.

"Святим дивом сяють храми Божі...". Храми України в малярстві, поезії, прозі Шевченка [Текст] / Леся Генералюк ; [вступ. сл. Мирослава Поповича] ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка Нац. акад. наук України, Ін-т філос. ім. Г. С. Сковороди Нац. акад. наук України, Нац. музей Тараса Шевченка. - К. : Балтія-Друк, 2013. - 167 с.

До Вашої уваги книга Лесі Генералюк про українські храми, котрі відвідував, змальовував, згадував у своїх творах Шевченко. На перший погляд може скластись враження, що предмет дослідження надто вузький і спеціальний, як для масового читача. Чому саме храми стали предметом авторської зацікавленості? Яке відношення мають старовинні культові споруди до Шевченкової поезії, завжди гостро актуальної, сповненої, сказати б, пекучої зацікавленості сьогоденням, жагою справедливості тут і тепер? Зрештою, звернення великого українського поета до історії, до традицій старовини також було способом розкриття глибокого драматизму сучасності, але чи достатньо досліджена ця тематика в нашій критиці? Шевченкіана невичерпна - і тому, що безконечні глибини Шевченкової творчості, і тому, що ми чигаємо Шевченка щоразу по-новому. Однак, можна сказати, що наскріз­не прочитання доробку Шевченка, сформованого як у площині красного письменства, так і в площині малярства, - тема, несправедливо обійдена дослідниками. І це мало свої причини: захоплення постаттю великого поета як поета народного і наці­онального привело до певного спрощення його образу. Тарас Шевченко був поетом і художником-самоуком. Але він був самоуком, а став фаховим, високопрофесійним майстром, який з одного боку органічно сприйняв і переробив досвід народної творчості, а з другого - досвід європейського класичного мистецтва.

Крижова Н. О.

Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» / Н. О. Крижова. - К.: ДНВП «Картографія», 2013. - 88 с.: іл.

Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» є ілюстрованим науково-популярним картографічним виданням, що містить детальну інформацію про Тараса Григоровича Шевченка - геніального поета, художника, мислителя-гуманіста і революційного демократа, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури.

На картах показані села, містечка і міста, якими мандрував Великий Кобзар, місця перебування поета у засланні, у Санкт-Петербурзі, Києві та Москві. Окремі карти демонструють місця, де зберігається спадщина поета та пам'ятні об'єкти. Тексти розкривають людські й творчі контакти митця з прогресивними діячами культури, їхній вплив на творчість поета й художника. Подано відомості про багатьох осіб з оточення Т. Г. Шевченка; широко представлені репродукції його малярських творів.

Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» підготовлений з використанням матеріалів заповідників та музеїв Т. Г. Шевченка в Україні та в інших державах.

Видання присвячене 200-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка і розраховане на широке коло читачів.

Кульчий О. В., Малярчук Т. М., Бентя Ю. В.

Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів. - К.: ТОВ «Видавництво "КЛІО"», 2013. - 352 с.: іл.

У виданні «Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів», підготовленому до 200-річчя від дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського й політичного діяча Тараса Шевченка, на основі архівних документів, друкованих видань висвітлено факти життя та творчу діяльність видатних вітчизняних митців, чиї особові фонди зберігаються у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України. Вперше представлено численні автографи, рукописи творів, начерки, ескізи, титули книжок із дарчими написами, фотографії в колі родини, друзів та колег українських письменників, поетів, художників, скульпторів, архітекторів, композиторів, режисерів, акторів, літературознавців, мистецтвознавців, журналістів, які є лауреатами найвищої в Україні відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва - Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Книга адресована широкому колу дослідників і шанувальників українського мистецтва.

Нові надходження

Белей Л. О.

Ім'я дитини в українській родині / Л. О. Белей; худож.-оформлювач О. М.Артеменко — Київ: ТОВ «Далечінь», 2013. — 288 с.

Ім'я надається людині при народженні й супроводжує її все життя. Кажуть, що ім'я навіть визначає долю людини. Так це чи ні, у будь-якому разі вибір імені для дитини є справою серйозною і відповідальною. Добре, коли батьки підходять до цього питання з повагою до тисячолітніх традицій, з бажанням і надією, що вибране ім'я личитиме їхній дитині, буде їй самій до вподоби.

Ця книжка допоможе вам вибрати ім'я, гідне вашого сина чи доньки, онука чи онуки. Ви знайдете тут стислий огляд історії імен українців, християнський календар імен, а також словник, в якому можна вибрати конкретне ім'я, довідатися про первісне значення імені та ознайомитися із його скороченими й пестливими формами, які мають особливу популярність у приватному та сімейному спілкуванні.

Вільчинський О. К.

Дерева на дахах: роман / О. К. Вільчинський; худож,-оформлювач О. М. Артеменко. — Київ: ТОВ «ШАНС», 2013.— 352с.

Олександр Вільчинський (нар. 1963 р.) — прозаїк, есеїст, автор кількох книжок прози, серед яких романи «Суто літературне вбивство», «Останній герой», «Віаґра для мера». Живе і працює в Тернополі.

Роман «Дерева на дахах» — це не тільки оповідь про життєві пошуки «неспокійної» людини, «героя свого часу» — Якова Довганя, бунтівника із довгим сивим хвостом і кільчиком у вусі. Це насамперед роман про Місто, про Тернопіль, що схожий на кораблик, про тернопільські будинки, схожі на кораблики, і про тернопільські кораблики, схожі на будинки, на дахах яких, до того ж, ще й ростуть дерева. Про тернопільську забігайлівку «для інтелектуалів і митців» «Пінгвін», а також про будинки, дерева та забігайлівки в інших містах, про одвічні стосунки між митцем і алкоголем, а ще про котів, чоловічу дружбу і справжню любов до Жінки. Чи то пак, до жінок. Словом, усім українським інтелектуалам, хто так і не дочитав «Улісс» Джойса, присвячується...

Вільчинський О. К.

Останній герой: повість / О. К. Вільчинський; худож.- оформлювач О. М. Артеменко. — Київ: ТОВ «КЕТС», 2013. — 224 с.

Олександр Вільчинський (нар. 1963 р.) — прозаїк, есеїст, автор кількох книжок прози. У видавництві «Фоліо» вийшов друком його роман «Дерева на дахах» (2010). Живе і працює в Тернополі.

Олекса, вояк УПА, після тривалих поневірянь на сході по­вертається у рідне село, де він залишив стареньку маму і кохану дівчину. Але повертається не сам, а з новим товаришем Віллі Шубертом, колишнім піхотинцем вермахту, скаліченим у бага­торічному полоні, який прибився до нього десь на Донбасі. Майже двотижневе перебування в Західній Україні стало для Олекси і Віллі своєрідним іспитом на виживання, перевіркою їхніх людських та суто чоловічих якостей. Та хто знає, що чекає їх попереду...

Винничук Ю. П.

Танґо смерті: роман / Ю. П. Винничук; худож.-оформлювач О, М. Іванова. — Харків: Фоліо, 2013. — 379 с.

Юрій Винничук (нар. 1952 р.) — відомий український письменник, поет, драматург, літературний діяч. Живе і працює у Львові. У видавництві «Фоліо» 2012 року вийшов друком його роман російською «Весенние игрьі в осенних садах».

Події у новому романі Юрія Винничука «Танго смерті» розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів — українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, — переживають різноманітні при­годи, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби.

Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не : лише у Львові, але й у Туреччині. Проте яким чином обидві сюжетні лінії зійдуться докупи, довідаєтеся у несподіваному фіналі.

Волков Олексій

Емісар. – К.: Нора – Друк, 2012. – 287 с. (Коронація слова)

Власнику кафе «Артист» незнайомці роб­лять пропозицію, від якої неможливо відмови­тися. Намагаючись втекти, він мимоволі спри­чиняє смерть двох людей. Опинившись в США, головний герой роману грає нав'язану йому роль загадкового емісара. Хитросплетіння сюжету ма­неврує на межі реального. Інтриги спецслужб, підступні пастки і карколомні викриття не зава­дять головному герою попри все йти до втілення мрії всього життя — зіграти роль у кіно за влас­ним сценарієм.

Гуцул, В. Н.

Судьба невесты Придунавья: роман /Василий Гуцул. – Одесса: Астропринт, 2012. – 204 с.

У книзі представлено історичне дослідження Придунайського краю Південної Бессарабії, розкриваються складні життеві ситуації людських доль. Орієнтащя на високі моральні якості людини, непорушна віра в то, що кожний член суспільства повинен нести у собі прекрасну душевну чистоту, радість оточуючим.

Дереш Любко

Миротворець. Повісті та оповідання. — Львів: Кальварія, 2013. — 196 с.

Нова книжка молодого українського письменника складається з двох повістей та оповідання. Перед нами постає зовсім несподіваний і трохи загадковий Любко Дереш...

Так, це дуже дивна історія, сумна та загадкова... Вона не має ані свідків, ані спостерігачів, але ж звідкись ми її знаємо. Що насправді спричинило дивовижне перетворення молодого аспіранта Віден­ського університету, лінґвіста, безтурботного молодика Стефана Лянґе, що занурило його у чужу долю, піднесло аж до самого Бога, а відтоді призвело до його кінця чи-то початку? «...Сім, шість, п'ять...» — зворотний відлік. За якусь мить світ розко­леться на до й після. І тієї ж самої миті, після грандіозного спалаху, на який так довго чекала купка науковців і військових, розколеться навпіл світогляд Роберта Оппенгеймера — творця та руйнівника. Хто він — містер Оппенгеймер? Геніальний науковець? Філософ-спостерігач? Миротворець чи той, що несе смерть?

Що в нього було? Та все, що потрібно віндсерферові, — вітер, іде­альні хвилі на Акабській затоці, невблаганне єгипетське сонце та черговий косяк, що забезпечить неперевершений кайф, ну й, звісна річ, дошка й вітрила. Тож що трапилося, друже, звідки з'явився той внутрішній голос із його прямими запитаннями, що, здається, йде з самого серця? І ось тут з'являється страх, а з ним боягузливе бажання втекти. Тримайся, герою, якщо ти дійсно герой... Може, саме час зустрітись із собою, справжнім собою у власному серці.

ГЕНІЇ ТА ГЕРОЇ ЗАВЖДИ САМОТНІ...

Друг О.

Вулицями старого Києва / О. Друг. - Львів : Світ, 2013. - 512 с. : іл. - (Серія "Історичні місця України").

Перед читачем - розповідь про центральні історич­ні райони Києва, особливості формування архітектур­ного середовища міста, про його вулиці, будинки, храми, зокрема, давні архітектурні ансамблі - Софію Київську та Києво-Печерську лавру - об'єкти світової спадщини.

У книзі широко використовуються матеріали дер­жавних архівів, музеїв та бібліотек, наводяться мало­відомі, але не менш цікаві факти, взяті з архівів ста­ровинних київських родин, нащадки яких і сьогодні живуть у місті. Видання багато ілюстроване. Давні й сучасні світлини, акварелі, літографії, гравюри, жи­вописні твори (понад 1000 ілюстрацій) допомагають сформувати цілісний образ столиці України, прадав­нього міста з півторатисячолітньою історією.

Для краєзнавців, туристів, а також усіх, хто ціка­виться історією Києва.

Есаулов О. Ю.

Антивірус / О. Ю. Есаулов — Луцьк: ПрАТ «Волинська обласна друкарня», 2013. — 208 с.

Сергійко, який невдало грав у комп'ютерну гру «Побудуй Глюк-ландію», запрошений блазнем Великого Процесора на ім'я Дроник на гостину до Заекрання. З бажання Великого Процесора несподівано для самого себе Сергійко стає королем Глюкландії. І ось тут починаються справжні випробування: на країну нападають степняки. Що робити? Адже війна - це жертви з обох сторін. Який вихід з цієї складної ситуації знайде новий король Глюкландії? Чи зможуть допомогти йому друзі?..

Есаулов О. Ю.

Канікули для Інформи / О. Ю. Есаулов. - Кіровоград: ІмексЛТД, 2013. -236с.

У принцеси Інформи канікули, і бажає вона їх провести в нашому, фізичному, світі. Випадково про це узнає хакер Костя. Зі своїми друж­ками він вирішує викрасти принцесу. І це їм вдається! Але невже принцеса нічого не зможе зробити заради власного звільнення? І невже Сергійко та його друзі нічого не вдіють, щоб допомогти принцесі? Чи зможуть друзі протистояти злому вірусу Макровіру, який підключається до цієї справи? І взагалі, чим закінчиться ці дивовижні канікули принцеси Інформи?

Есаулов О. Ю.

Таємниця Великого Сканера / О. Ю. Есаулов «Волинська обласна друкарня», 2013. - 144 с.

Великий Процесор отримує сигнал «505» з далекої планети Ц. Експедиція, до складу якої ввійшла донька Великого Процесора принцеса Інформа, зникає. Хто може відправитися у далеку подорож? Адже треба не лише знайти експедицію, що зникла, а й допомогти мешканцям планети. А тут ще Рикпет з друзями теж зникають. Отака от халепа... Що ж робити? Для Великого Процесора залишається остання надія - Сергійко. І Сергійко починає діяти...

Іваничук Р. І.

Торговиця: роман / Р. І. Іваничук. — Харків: Фоліо, 2013.— 220с.

У новій книзі Романа Іваничука розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору — українці, що одру­жувалися чи «водилися» з поляками або з євреями. Книга про­сякнута коломийською колоритністю, цікава та оптимістична. Автор зобразив «живі» діалоги, правдиві ситуації, що дає змогу читачам дізнатися, «як то воно було тоді жити»..

Когтянц К. А.

Покохати відьму: роман / К. А. Когтянц; худож.-оформлювач О. М. Артеменко. — Київ: ПАТ «ДАК «Укрвидавполіграфія», 2013.— 192с.

Костянтин Когтянц народився 1956 р. у Дніпропетровську, закінчив історичний факультет місцевого університету. Відомий дніпропетров­ський журналіст. 2010 року у видавництві «Фоліо» вийшла друком перша книга письменника «Обре, сховайся добре!», яка була відзначена дипломом «Вибір видавців» найпрестижнішого в Україні конкурсу «Коронація слова».

Новий роман Костянтина Когтянца «Покохати відьму» на перший погляд написаний за традиціями героїчного фентезі. Але тільки на пер­ший погляд! Насправді автор викладає сюжет так, наче законів і канонів жанру взагалі не існує. Тут немає демонів-імператорів, герой не здобуває корону, не намагається завоювати чи порятувати світ. Він просто поко­хав жінку... Однак не звичайну жінку, а чаклунку. Щоправда, вона, м'яко кажучи, зовсім не відповідає стандартним уявленням про чародійок... М'яко кажучи!..

Кокотюха А.

Таємне джерело : роман / Андрій Кокотюха ; передм. Ю. Ма­карова. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвіл­ля», 2О13. -288с.

Коли прагматичний і скептичний Ігор Князевич починав розслідуван­ня серії загадкових убивств, він навіть не здогадувався, що сліди приве­дуть його до прадавнього Чорного лісу, де струмить таємне джерело. До­бру людину, якщо вірити народним оповідкам, вода з нього може оживити. А лиху, із чорним серцем, - убити. Люди зникають, а джере­ло зберігає свою таємницю. Та чи до снаги Князевичу розплутати цей мі­фічний клубок?

Литовченко Т. і О.

Кинджал проти шаблі / Т. і О. Литовченки. — Харків: ТОВ Творч. об-ня «Гімназія», 2013. — 315 с.

...Коли князь Іван Вишневецький та його молода дружина Олек­сандра раділи народженню свого первістка Дмитра, людська заздрість єдиним ударом розбила їхнє щастя. Полонена і продана в рабство Олександра була змушена боротися за виживання, доки не зійшла на один з найвищих щаблів влади в Османській імперії. Княжич Дмитро Вишневецький виріс хоробрим вояком, справжнім оборонцем українських земель від турецьких набігів і дістав прізвисько Байди. Саме тоді невблаганна доля зіткнула матір і сина, які не підозрювали про кровний зв'язок між ними!

Маланюк, Євген

Єдиним сном, єдиним болем... [Текст] / Є. Маланюк // Пер. 0. Архангельський. - Кіровоград : Імекс-ЛТД 2013. - 336 с.

Сучасне видання є оригінальним проектом, мета якого - до­нести до якомога більшої читацької аудиторії ідеї і мистецький дух творів видатного культурного і політичного діяча другої хви­лі української еміграції Євгена Маланюка. У книзі поряд з поезіями Є. Маланюка представлені літературні переклади його творів ро­сійською мовою Олександра Архангельського. Органічним доповнен­ням збірки е графічні доробки художника Андрія Надеждіна за моти­вами поезій Є. Маланюка.

Вірші згруповані не за хронологією їх написання чи друку; про­стежується певний тематичний порядок у їх розташуванні.

Василь Марсюк.

Твори у двох томах. Том перший. Вибрані вірші. — К.: ВЦ «Просвіта», 2013. — 352 с.

Редакція автора

До першого тому вибраних творів сучасного українського поета Василя Марсюка увійшли вірші і невеликі поеми, опублі­ковані в раніше виданих книжках, а також ряд нових, досі не оприлюднених.

Поряд із віршами гострого громадянського звучання читач знайде і любовну лірику, і мальовничі картини рідної природи, і галерею портретів як колег по перу, так і митців із суміжних творчих майстерень. Увійшов до книжки також веселий розділ із гострих епіграм і сатиричних творів.

Твори зібрані в розділи, які сформовані за своєрідним геогра­фічно-біографічним принципом, причому вірші, окрім першого і заключного, у кожному розділі подані у хронологічному порядку їхнього написання.

Василь Марсюк.

Твори у двох томах. Том другий. Романи і поеми. — К.: ВЦ «Просвіта», 2013. — 352 с.

До другого тому вибраних творів сучасного поета Василя Мар-сюка увійшли віршовані романи «Донецька прелюдія», «Москов­ський час» та ряд поем, які були опубліковані у його попередніх книжках, а також нова досі не оприлюднена «Космічна поема (Із мініатюр)».

Твори відзначаються оригінальністю форми, мозаїчністю ви­кладу матеріалу, цікавими зображальними засобами. Вони при­вернуть увагу читачів щирістю почуттів, філософічністю розду­мів, гострим авторським поглядом як на сучасний наш світ, так і на той, який уже віддалений від нас десятками і сотнями років.

Мистецтво збагнути день.

Спогади про Володимира Здоровегу/ упоряд. О. І. Наливайко; за ред.. І. І. Паславського. – К.: ВПК «Експрес - Поліграф», 2013. – 320 с.

У виданні розповідається про відомого українського науковця, декана факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, заслуженого журналіста України Володимира Здоровегу. Уміщено спогади колег та друзі, твори, світлини про життя та діяльність педагога та публіциста.

Положій Є. В.

Юрій Юрійович, улюбленець жінок/Є. В. Поло­жій. — Харків: Фоліо, 2013. — 218 с.

Юрій Юрійович, головний персонаж нової книжки Євгена Поло-жія, абсолютний літературний антигерой нашого часу. Він нікого не вбив, не зґвалтував, не обдурив, він навіть нічого не вкрав, тобто якщо зважити на сучасну літературу, то писати про нього зайве. Він просто дуже добрий і щирий, і де б і ким Юрій Юрійович не працював — вожа­тим у піонерському таборі або головним редактором у газеті, — ані обставини, ані люди не змогли змінити його характер. У пошуках свого щастя, коханої жінки, досягши визнання чи проживаючи нестерпно важкі роки, Юрій Юрійович завжди залишається самим собою, в які б злі жарти не грала з ним доля. Це неймовірно смішна і захоплююча книга, можливо, наисмішніша з тих, що вам довелося читати останнім часом. Автор присвятив її всім українцям свого покоління, які живуть сьогодні не в Україні, виїхали за кордон нещодавно і залишилися там, щасливі.

РоздобудькоІ.

Арсен : повість / Ірен Роздобудько. 2-ге вид., без змін. — К.: Грані-Т, 2013. —224с.

13-річний Арсен піклується про маму сам, адже тато їх давно покинув. Однак хлопець вірить, що мама ще знайде надійного й порядного чоловіка. А найбільше він мріє про мандри, пригоди і таємниці, бо сидіти всеньке літо за компом у київській квар­тирі — це, погодьтеся, важко назвати незабутніми канікулами. Тому Арсен і зважився гайнути в село, до бабці з дідом, яких не бачив після розлучення батьків. І там багато про що Арсенові до­велося поміркувати — особливо про те, що він має бути справ­жнім чоловіком; чимало здолати — образу на тата, відчуття своєї непотрібності в татовій родині та ревнощі до маленької зведеної сестрички, яка «забрала» в нього тата; чимало дізна­тись — адже історія його роду стала «візитівкою» цілого села. А головне — Арсен закохався. Вперше і, можливо, назавжди...

Нова повість відомої письменниці Ірен Роздобудько розпові­дає про дорослішання, життєво важливі трансформації в свідо­мості й пошук моральних орієнтирів у житті.

Роздобудько І.

ЛСД. Ліцей слухняних дружин : роман / Ірен Роздобудько ; пе-редм. Т. Вергелес. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2013. — 320 с. : іл.

Ідеальні дівчата з ідеальним вихованням... Невже вони жертви таємної змови проти людства, яка існує ще з непам'ятних часів? Мета її — виховати слухняних і безпорадних жінок, покірних рабинь для майбутніх чоловіків. Коли гине вихованка одного з елітних навчальних закладів, приховати інформацію не вдається, бо є ті, кому не байдужа доля дівчат...

Солдатенко В. Ф.

Проект «Україна». 1917—1920 рр. Постаті /В. Ф. Солдатенко. — Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. — 511с.

У цій книзі подані короткі матеріали про тих, хто стояв біля витоків відродження нації, розробляв платформу Української ре­волюції, керував її втіленням в життя, очолював політично-коор­динаційний центр національної державності, — М. Грушевського, В. Винниченка, М. Міхновського, Д. Дорошенка, П. Христюка, С. Голубовича, М. Порша та багатьох інших. Всі вони залишили достатньо рельєфний слід у житті нації, їх прізвища фігурували в сотнях і тисячах важливих, іноді — справді доленосних докумен­тів, а від позицій, вчинків і дій багато в чому залежав вектор роз­витку великого європейського народу на одному з переламних рубежів вітчізняної історії.

Сорока Ю. В.

Арахнофобія: роман / Ю. В. Сорока. — Київ: Золоті ворота, 2013.— 251 с.

Арахнофобія — це не лише медичний термін. Арахнофобія — це жах, з яким зустрічаєшся у реальному житті, а він висушує твою душу розумінням: потвора зовсім поряд. Вона чатує. Вона готова напасти у той момент, коли ти очікуєш на небезпеку найменше. І тоді тебе нікому буде захистити. Окрім людини, котра сама пройшла рукотворне пекло й загартувала свою душу у горнилі чужої війни. Отже спробуємо пройти тим шляхом, який пройшов львівський приватний детектив Ярослав Савицький, і осягнути холодну жор­стокість, на яку може буде здатною людина..

Українське весілля

Книжка присвячена традиційному українському весільному обрядові, який має самодостатню й непроминальну етнографічну, історичну та мистецьку цінність, а саме його регіональним формам, що побутували на півдні України — в Буджаку та на південному помежів'ї Наддніпрянщини. Основу книжки становлять, назагал, експедиційні матеріали фонду Лабораторії фольклору та етнографії Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової; також використано: в 1-му розділі — працю Кузьми Смаля та Віри Шаргородської, у 2-му — етнографічну розвідку Ольги Скуратовської, у 3-му — польові фонозаписи Володимира Дубравіна, зроблені у смт. Любашівка. Подані у книжці рисувальні ілюстрації, створені за реальними народними зразками, зображують справжній колорит і тип орнаментального декору, притаманний місцевому одягу та весільній атрибутиці.

Книжка призначається широким кругам читачів і може бути використана викладачами та школярами на уроках українознавства, студентами, які вивчають народну творчість, працівниками закладів культури, які опікуються зберіганням та відродженням української обрядовості.

Чванов Петр Петрович

Превратности судьбы: Трилогия./ П. П. Чванов; Фото авт. – Одесса, «Атлант», 2013, - 513 с.

Трилогия капитана 1 ранга в отставке Чванова П. П. знакомит читателей с жизнью и бытом детей войны, годах их учебы в деревенской школе и военно-морском училище и феерическими превратностями судьбы офицера в вооруженных силах СССР. В них отражены значимые события в жизни простых людей в СССР и тех, теперь уже далеких, но очень не легких лет.

Чемерис В. Л.

Генерали імперії: Іст. Романи/ В. Л. Чемерис. – Харків: ТОВ «Бібколектор», 2013. – 380 с.

Петро Дорофійович Дорошенко і Карл Густав Еміль Маннергейм... Що спільного між ними, чому відомий український письменник Валентин Чемерис з'єднав розповідь про долю цих двох історичних постатей у одну книжку? Один жив у XVII столітті, а другий — більш ніж на два століття пізніше, один був українцем, а другий — фіном. Але якщо придивитися уважніше, то спільно­го у українського гетьмана та національного героя фінів багато. Вони певний час служили імперії, вони обидва домоглися високих чинів у неї. Але і у Дорошенко, і у Маннергейма було в серці щось, перед чим не спроможні встояти ані чини, ані імперії. Це «щось» — любов до батьківщини. Саме заради цього і Дорошенко, і Маннергейм кинули виклик імперії, саме цьому вони присвятили своє життя...

Чемерис В. Л.

Ордер на любов. Місто коханців на Кара – Денізі. Засвіт встали козаченьки…: Роман і повісті/ В. Л. Чемерис. – Харків: ТОВ «Бібколектор», 2013. – 444 с.

Що може бути цікавішим за її величність Історію? Тільки Історія, про яку розповідають цікаво, небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936) — відомий український письменник, автор багатьох історичних та фантастич­них романів (у видавництві «Фоліо» вийшли друком його романи «Смерть Атея», «Фортеця на Борисфені», «Ольвія», «Генерали Імперії») і оповідань, лауреат літературних премій.

Роман «Ордер на любов» розповідає про часи загибелі ук­раїнського січового козацтва і матері їхньої Запорозької Січі. На тлі сповнених пригодами подій, що визначили долю України, розгортається історія кохання запорожця Тараса й Оксани. До збірки також увійшли дві історичні повісті — «Місто коханців на Кара-Денізі» та «Засвіт встали козаченьки...»

Чемерис В. Л.

Смерть Атея: Роман/ В. Л. Чемерис. – Харків: ТОВ «Бібколектор», 2013. – 380 с.

«Атей, який воював з Філіппом, сином Амінти, мабуть, був господарем усіх тутешніх варварів» — так писав грецький історик Страбон. А інший історик, римлянин Помпей Трог, зазначав, що Атей «на рівних вів переговори з Філіппом Македонським». Зі слів поважних істориків ми знаємо, що скіфський цар Атей, який жив у IV столітті до н.е. був людиною, якнайменше, неординарною. І дійсно, саме при ньому Скіфія досягла піку своєї могутності. Військо Атея було непереможним, ніхто не міг встояти на його шляху. Про цю людину, про те, як жили наші далекі предки — скі­фи, розповідає у своєму романі відомий український письменник Валентин Чемерис.

Чемерис В. Л.

Ярославна: роман/В. Л. Чемерис. – Харьків: Фоліо, 2013. – 508с.

«Ярославна» — це історичний твір про Стародавню Русь — і, вод­ночас, це роман про сучасність, про нас, хто живе зараз на Україні.

Ярославна — одна з найвидатніших постатей Київської Русі, донька галицького князя Ярослава Осмомисла й жінка князя Ігоря Святославовича. Відомі й невідомі перипетії її життя та любові вже дев'ять століть хвилюють всіх, хто не байдужий до історії рідної краї-ни.А взагалі-то «Ярославна» — це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу з кочівниками.

Чухліб, Т. В.

Козацьке коріння Миколи Гоголя / Т. В. Чухліб. — К.: Наш час, 2013. — 271 с. —(Сер. «Невідома Україна»).

У цьому виданні автор простежує український родовід Миколи Васильовича Гоголя. В книзі висвітлено біографії наказного гетьмана Євстафія Гоголя, полко­вого писаря Миргородського полку Опанаса Гоголя та українського письменника Василя Гоголя-Яновського, а також життєписи інших родичів Миколи Гоголя — козацьких старшин Лизогубів, Забіл, Танських, Трощинських та Косяровських.

Крім того, у виданні розкрито маловідомі факти і події з життя видатного митця слова у Санкт-Петербурзі та Москві, досліджено історію козацького міс­течка Сорочинці, хутора Яновщина (Василівка) і села Диканька поблизу Мир­города. Автор наголошує на особливостях культурного середовища, в якому ви­ховувався і творив геній, а також захопленні Миколи Васильовича українською історією, збиранням народних пісень, переказів та анекдотів.

Яневський Д. Б.

Проект «Україна». ЗО червня 1941 року, акція Ярослава Стецька / Д. Б. Яневський. — Харків: Факт, 2013. — 283 с.

Дослідження доктора історичних наук, журналіста, телеведучого Данила Яневського — для тих українців, які мають бажання дізнатися, чим було проголошення Акта відновлення Української держави: звитяжним вчинком українських патріотів, інтригою німецьких спецслужб чи части­ною детально продуманого плану націоналістів. Проаналізувавши відомі на сьогодні документальні публікації, спеціальні дослідження, архівні ма­теріали фондів Українського Національного Музею (Чикаго) та Наукового Товариства імені Т. Шевченка (Нью-Йорк), автор малює альтернативну до існуючої картину створення Організації українських націоналістів, її ролі та місця в історії передвоєнної Європи, з'ясовує її чисельність, відновлює імена реальних керівників та натхненників, творців та погребенників ОУН, фор­ми їхньої «співпраці» зі спецслужбами різних країн, джерела фінансуван­ня. У центрі документального розслідування — питання про легітимність Акта ЗО червня 1941 р., обставини його народження та проголошення, полі­тичний вплив на український національний рух за умов німецької окупації.

Кiлькiсть переглядiв: 115