Історія Ізмаїлу

Чисті джерела гір Східного Шварцвальда народжують стрімкі струмки, два з яких Брег і Бриг дають початок найвеличнішою річці Європи - Дунаю. Безліч людей відпускають на його хвилі вінки з квітів, довіряючи йому найзаповітніші бажання. А він спрямовується назустріч морю, щоб влитися, змішатися, з'єднатися з силою, могутніше його. Саме тут, на землі древньої Бессарабії, розкриває Дунай свою красу: широкий, повноводний, спокійний, величний Істр щедро дарує життя нашій землі. Тут, на лівому його березі, в 80 км від Чорного моря, кілька століть тому виник Ізмаїл .

Найдавніші люди на території нашого краю з'явилися в епоху пізнього палеоліту. Сучасні історики визнають, що на Ізмаїльщині мали місце поселення Оріньянськой культури. Перші мешканці краю використовували традиційні знаряддя праці - кам'яні скребки, різці, наконечники для дротиків і стріл. У цей період головним заняттям людей було збиральництво і полювання. Саме тоді у наших предків з'являються і перші релігійні уявлення у вигляді тотемізму, анімізму, магії.

У IV - II тис. до н.е. в Подунав'ї сусідять поселення гумельницької (назву отримала від поселення Гумельниця в Румунії) та Трипільської (назву отримала від поселення Трипілля на Київщині) культур. Згодом трипільці разом з місцевими скотарськими племенами створюють основу для появи на наших землях нової етнічної спільності - усатівської культури, яка пізніше трансформується в так звану Буджакську культуру.

Час біжить вперед, як стрімкі води річки. У II - I тис. до н.е. поселення Подунав'я потрапляють у сферу впливу ірано-мовних племен. Спочатку з'явилися войовничі кіммерійці, потім скіфи, дещо пізніше їх змінили сармати. Скіфи створили Велику Скіфію, яка простягалася вздовж чорноморського узбережжя від Дунаю до Дону. Займалися вони кочовим скотарством, осілим землеробством і військовими походами. Геродот писав про них: "Ні єдиному ворогу, який напав на їх країну, вони не дають врятуватися, і ніщо не може наздогнати їх, якщо тільки вони самі цього не допустять". Зброя скіфів було виготовлено з заліза, а їх луки по дальнобійності, прицільності і забійній силі не мав аналогів. У могильних похованнях скіфів (близько Ізмаїла) знаходять шоломи, панцирі, залізні мечі, стріли і, природно, частину військової здобичі - золоті прикраси, посуд.

У 514 році до н.е. землями Ізмаїльщини проходили війська перського царя Дарія. Враховуючи перевагу перських військ, скіфи обирають тактику "партизанської" війни. Уникаючи генерального бою, вони заманюють персів у глиб країни, попутно послаблюючи їх дрібними сутичками, знищуючи колодязі, пасовища та населені пункти. Знесилені перси направляють до Іданфирса (одному з скіфських царів) гінця з вимогою або прийняти бій, або скоритися. Іданфирс відповів, що він підкоряється тільки Зевсу і Гестії (цариці скіфів) і передав персам особливі подарунки: птаха, мишу , жабу і п'ять стріл. Отримавши дари, Дарій подумав, що скіфи визнають його владу, даруючи воду і землю (миша і жаба) і здаються на милість переможця (птах - кіннота, стріли - все військо). Однак Гобрій, один з радників Дарія, по-іншому розшифрував подарунки гордих скіфів: "Якщо ви, перси, не полетите в небо, як птахи, або зариєтеся в землю, як миші, або поскочите в болота, як жаби, то не повернутися вам назад, не випробувавши скіфських стріл ". Наступні події повністю підтвердили правильність трактування Гобрія. Зрештою перси спішно організували переправу через Дунай і покинули Скіфію. Ця перемога сприяла зміцненню військово-політичного авторитету скіфів.

Подальша історія скіфів, їх зміцнення на дунайських землях пов'язана з ім'ям царя Атея. Свідченням сили скіфського царя були не тільки численні походи проти сусідніх племен, а також виготовлення власних монет, які вчені знаходять на території нашого краю. У цей період скіфи ведуть боротьбу з військами Македонської держави, які очолював Філіп II (батько Олександра Македонського) .

З II століття до н.е. по IV в . н.е. землі Подунав'я були захоплені сарматами, яким вдалося підкорити скіфські племена. Назва "сармати" походить від іранського слова "саоромані", що означає "оперезаний мечем". Античні автори часто називають сарматів "керовані жінками", тому що саме сарматське суспільний устрій зберегло багато пережитків матріархату. Сарматські жінки відрізнялися войовничістю, своєю поведінкою вони нагадували амазонок. За легендою, збереженою Геродотом, сармати походили від амазонок і скіфів. Військове мистецтво сарматів було на дуже високому рівні. Наприклад, удар сарматської кінноти, закутий у залізні панцирі, озброєної довгими списами і мечами, що атакував ворога замкнутим клином, не могла витримати жодна армія .

Скіфо-сарматський період на території нашого краю збігся з періодом Великої грецької колонізації, одним з напрямків який було освоєння території Північного Причорномор'я. Приблизно в V - IV ст. до н.е. в гирлі річки Репіда, невеликому притоці Дунаю, грецькі колоністи з міста Мілета заснували торгове поселення Антіфілу. Є підстава вважати, що ця факторія була першим поселенням на території сучасного Ізмаїла, яке відоме письмовій історії. Це припущення підтверджують залишки грецьких амфор (знайдені в районі Кривого озера), аналіз яких показав, що вони були виготовлені на грецьких островах, до того ж саме грекам тутешні землі зобов'язані такими назвами як Понт Евксінський ( Чорне море), Істр ( Дунай).

Мирній грецької колонізації протистояла жорстока боротьба сарматів з легіонами Римської імперії. Аж до середини II в . н.е. Придунайскі землі були ареною кривавого протистояння, свідченням цьому є залишки військових римських укріплень по берегах Дунаю. З цією епохою багато істориків пов'язують появу так званих Троянова валів, залишки яких збереглися на Ренійському напрямку. Знайдені на території фортеці фрагменти римської кераміки, бронзові та мідні монети I - IV ст. н.е. дають можливість припустити наявність римського укріпленого пункту на території сучасного міста Ізмаїл. Існує легенда, що на місці стародавньої Антіфілу римляни побудували зміцнення Сморніс.

III - IV століття н.е. були періодом поступового занепаду сарматських племен. Вторгнення готів, а потім гунів остаточно послабило ці колись непереможні племена, і лише степові кургани нагадують нам тепер про цей войовничий народ.

Початок нашої ери ознаменувало собою період "великої слов'янської колонізації". У перші століття нашої ери слов'яни активно освоювали Причорномор'є, а дещо пізніше і Придунав'є. Потрібно сказати, що слов'янська колонізація, на відміну від стрімких, варварських набігів скіфів, сарматів, носила мирний характер. Джерела стверджують, що в II - III ст. венеди розміщуються на території між гирлами річок Дунаю і Дністра, трохи пізніше (VI ст. ) документи підтверджують наявність слов'янських племен антів і склавинів на лівому березі Дунаю.

Римський картограф Кастор в 360 році склав карту слов'янської колонізації Придунав'я, в якій на місці сучасного міста Ізмаїла відзначено слов'янське поселення Сміл. Очевидно, воно виникло на місці римської фортеці Сморніс. З V по VIІ століття Сміл входив до складу слов'янської держави антів , яке успішно воювало з готами. Однак на початку VII ст. держава антів загинуло під ударами аварів. З цього часу Північним Причорномор'ям приходять племена гунов, болгар, аварів, угрів, печенігів, половців.

VII - X століття в історії нашого краю пов'язані з появою великих племінних союзів і формуванням слов'янських держав. Ще до створення давньоруської держави Київська Русь у Подунав'ї жила група слов'янських племен тиверців, яких іноді ще називають "подунайцамі". У період правління перших київських князів ( Х ст. ) Ці землі були приєднані до Київської Русі. У 968 році землями Ізмаїльщини пройшла дружина князя Святослава.

Слов'янська колонізація Подунайских земель, будучи основоположною, проте, не була єдиною. Ще починаючи з VI ст. в наш край переселяються гето-дакийские племена (найдавніші предки східно - романських народів), які поступово змішуються зі слов'янами. В кінці XII - початку XIII століть тут з'являються волохи. Населення краю збільшується і за рахунок переселенців з Галичини (так звані "галицькі вігнанці "). Таким чином, здавна наш регіон формувався як полі етнічний.

На початку ХІІ ст. дунайські землі входять до складу Галицько-Волинського князівства. Це період розквіту поселення Сміл, в якому успішно розвивається торгівля, ремесло, сільське господарство. Численні знахідки на території сучасного Ізмаїла дозволяють судити про присутність на лівому березі Дунаю в цей час і візантійців, які заснували населені пункти на місці майбутньої фортеці Ізмаїл. Православна візантійська церква також активно освоювала дані території і, незважаючи на близькість кочівників, відкрила тут в ХІ - ХІІІ ст. перші монастирі.

У середині ХІІІ ст. на землях Придунав'я з'явилися монголо-татари. Спочатку вони розбили половців, а потім знищили і взяли в полон більшу частину населення краю. Багаті, врожайні землі надовго були перетворені на пустельні пасовища. Настала пора тривалого господарського та культурного занепаду краю.

Незважаючи на це, в кінці ХІІІ - початку ХІV ст. на лівобережжі Дунаю з'являються генуезькі купці, які засновують торгові факторії. Існує припущення, що генуезька факторія могла перебувати в районі Ізмаїла.

На початку ХV ст., у зв'язку з розпадом Золотої орди за придунайські землі з перемінним успіхом воюють два дунайські князівства - Валахія і Молдавія. Поселення Сміл, очевидно в цей час воно входило до складу Волоського князівства, так званої Мунтенії .

У другій половині XV століття землі Бессарабії стають об'єктом домагань з боку Туреччини. Разом з ордами кримського хана Менглі-Гірея в 1538 році турки захоплюють поселення Сініл ( до XV ст . - Сміл ), яке було включено до складу Османської імперії. За розпорядженням турецького уряду в Буджакського степах були розселені нагайскіе татари, які отримали назву Бєлгородської або Буджацькому орди і стали фактичними сусідами жителів Сініла та інших слов'янських населених пунктів, які розташовувалися в краї. Закріпившись в Північно - Західному Причорномор'ї, турки поруч із захопленим Сініл створюють так звану "переправу ягнят" і невелике укріплення, що одержало назву Ізмаїл (Ішмасль , що означає " почуй аллах "), яке стало основою майбутньої потужної фортеці.

В одній з турецьких хронік повідомляється про смерть Мехмеда -ага, який побудував "фортецю на березі Дунаю, на місці названої переправи "Ізмаїл". Найімовірніше, фортеця була потрібна для охорони торгового поселення, що знаходився в неспокійному пограниччі величезної імперії, і саме поселення, мабуть, поміщалося спочатку в самій фортеці, тобто було оточене земляним валом, можливо мало оборонні споруди. У той час на території фортеці вже існували Святоуспенський і Святомиколаївський монастирі, яким належало 9 крамниць і 11 житлових будівництв. Існує ще одна версія походження назви міста. Можливо, сталася одна з тих змін, які були так характерні для Османської імперії, коли Сміл став спочатку Ізміл, а після вже Ізмаїл. Але ця версія не підтверджена документально.

Відомий турецький мандрівник XVII в Евлій Чалебі, описуючи місто, пояснював походження назви "Ізмаїл" приблизно так: "Місто це в 889 (1484 р.) році захопив хан Ізмаїл, тому це поселення і називають містом Ізмаїлом". Евлій Чалебі свідчив, що в середині XVII ст . Ізмаїл мав "пречудовий порт", в якому знаходилося до 500 суден, 2000 будинків, безліч торгових крамниць. Існували 3 мусульманських квартала з кам'яними будинками під черепичним дахом, мечеті. Населення займалося переважно торгівлею - щорічно купці відправляли в польські і московські землі більше 2 тисяч возів солоної риби. У місті існував невільничий ринок. Крім мусульман, в Ізмаїлі жили ще греки, вірмени, євреї. Вражало учасника достаток комарів у краї. За законами шаріату, блудниць , яких ловили на території фортеці, відправляли на острів Зміїний. Їх залишали голими на ніч і до ранку багато з них гинули від численних укусів комарів і москітів .

Говорячи про фортеці, відзначимо, що існує кілька версій. Перша фортеця, збудована Мехмедом - агою, не мала військового значення. Вона дуже часто піддавалася нападам і повністю руйнувалася. Досить часто в передмістях фортеці з'являлися запорізькі козаки. У 1594 , 1595 рр. . вони зробили декілька набігів на фортецю на чолі з отаманами Северином Наливайком та Іваном Сулимою. У 1609 р. козаки взагалі спалили Ізмаїл. Походи відбулися також і в 1632 р. і в 1673 році. Тому не дивно, що в 40-ві роки XVII століття очевидці відзначали, що Ізмаїл це "турецьке місто , повністюобнесене стіною", а через 20 років і Евлій Чалебі відзначить характерну деталь - "оскільки фортеці тут немає, то немає і коменданта».

Через півстоліття про Ізмаїл говорять уже зовсім по -іншому: "місто Ізмаїл ... фортеця, ... з турецьким гарнізоном, якої не слід нехтувати". Складається цікава ситуація: фортеця начебто існує, але в той же час не має скільки-небудь важливого стратегічного значення. Можливо, вона або була зруйнована, або незначністю свої розміри не справляла особливого враження на мандрівників. Таким чином виникає закономірне питання: коли ж була побудована та неприступна фортеця, бастіони якої у другій половині ХVIII ст. штурмували російські війська? Можливо, у зв'язку з напруженою міжнародною обстановкою турки відбудували і посилили фортецю саме в другій половині XVIII в ., коли край став ареною військово-політичного протистояння Російської та Османської імперій.

У 1770 році російська армія під командуванням П.А. Румянцева розгромила 150-ти тисячну турецьку армію, і до серпня цього року корпус генерала М.В. Рєпніна захопив фортецю Ізмаїл. Активну участь у визволенні міста брали запорізькі козаки. Першим комендантом фортеці було призначено полковника Івкова, при якому відбувається зміцнення бастіонів фортеці, споруджується верфи. Однак за умовами Кучук-Кайнарджийського миру Ізмаїл був повернутий Турціі. Перспектива чергової російсько-турецької війни змушує турків звернути особливу увагу на фортечні споруди Ізмаїла. Під керівництвом французького інженера Де Лафіт - Клове і німецького архітектора Ріхтера була проведена модернізація фортеці, що зробила її головним опорним пунктом турецької армії в Придунайському краї.

У 1787 році , з початком російсько-турецької війни, Ізмаїл знову опиняється в центрі подій. У листопаді 1790 28- тисячна армія під командуванням генерала І.П. Гудовича оточила фортецю з суші, з Дунаю Ізмаїл був блокований флотилією адмірала Дерібаса. Запорізькі козаки під командуванням отамана А.Головатого підійшли до східних бастіонів фортеці. У грудні того ж року, за наказом головнокомандувача російською армією Г.А.Потемкина, до Ізмаїла прибув А.В.Суворов, що приступив до організації штурму, який стався 22 грудня 1790 і закінчився блискучою перемогою російської армії. Однак, згідно з умовами Ясського мирного договору, в 1791 році Ізмаїл вкотре був повернений Туреччині. І знову, з 1807 року, вкотре, російські й турецькі армії намагаються закріпити за собою право на володіння фортецею Ізмаїл. Кілька разів російські війська намагалися захопити фортецю, але тільки в серпня 1808 вона капітулювала перед військами генерала Засса. Одним з учасників штурму був видатний український письменник І. П. Котляревський. За умовами Бухарестського світу Ізмаїл відходить до Росії. Однак після поразки Росії в Кримській війні, в 1856р. Ізмаїл знову переходить під владу Туреччини. Бастіони фортеці були підірвані, земляні вали зірвані і більше вже ніколи не відновлювалися.

Мирне становлення міста було пов'язано з діяльністю російського генерал-майора, коменданта фортець Бессарабії, Сергія Олексійовича Тучкова, який був призначений комендантом фортеці в 1809 р. За словами історика - краєзнавця П.Т.Коломойцева , "Тучков особисто вибрав місце, де має буде місто, розбив його на квартали, заклав перші будівлі для магістрату і градоначальства". Сергій Олексійович докладає колосальних зусиль і енергії для заселення міста. Якщо в 1809 році в місті проживало 3250 чоловік магометанської і 569 - християнської віри, то лише за пів року (з березня по серпень) 1811 року, завдяки його зусиллям в Ізмаїл прибуло 2200 осіб, у тому числі 947 українців, 638 росіян, 168 молдаван та ін..) Поступово безіменне передмістя фортеці Ізмаїл перетворюється на місто, який 19 вересня (10 жовтня за новим стилем) 1812 указом Сенату був перейменований в місто Тучков, зберігши цю назву до 40-х років ХІХ ст. У 1813 році Тучков стає повітовим містом, що сприяє його подальшому розвитку.

У місті жили представники різних національностей - росіяни, українці, молдавани, болгари, вірмени, цигани, такий же строкатий склад населення зберігся до нині. Займалося населення в основному ремеслом, торгівлею, землеробством, обробітком садів і городів. До 1817 р. в місті, фортеці та прилеглих хуторах проживало 11571 осіб, у місті налічувалося 823 будівлі, в фортеці - 275, працювали 7 церков і 2 монастиря.

У 1821 році в місті побував О. С. Пушкін. У супроводі офіцерів Гамалеева і Щербачова він оглянув фортецю, місто, побував в гостях в будинку у С.А.Тучкова.

У 1826 р. був затверджений герб міста. Незважаючи на те, що він зазнав ряд змін, основні його символи збереглися до сьогоднішнього дня ( хрест, півмісяць, шабля, берег, вода).

Подальший розвиток міста було прямо пов'язане з річкою Дунай , що призвело до відкриття в 1823 р. Ізмаїльського порту. Вже в 1826 році Ізмаїльський порт відвідали 84 російських, 26 англійських, 24 австрійських, 10 сардінських і 10 турецьких суден. Все зростаюча роль міста, особливо в міжнародній торгівлі, призвела до того , що в 1830р. було створено градоначальство, яке очолив С. А. Тучков.

У 1831-1832 роках в місті було побудовано 174 житлових будинки, 64 торгових лавки, 4 магазини для зберігання зерна. Закінчилося облаштування Дунайського проспекту. На центральній площі міста, за проектом архітектора Мельникова, було закінчено будівництво Покровського собору. З цього часу в Ізмаїлі починає роботу Канцелярія митного округу і центральний карантин. Незважаючи на певні позитивні моменти, розвиток міста відбувалося в досить жорстких умовах: царська влада не виділяла грошей, часто в краї спалахували різні епідемії (чума - 1819 , 1824 , 1829 рр. . , Холера - 1831 р.), траплялися неврожайні роки (1825 - 1826гг.).

У березні 1835 Тучков С.А. направив імператору рапорт, в якому зазначалося, що місто ділиться на чотири квартали, має 45 вулиць. У загальній складності - у фортеці, місті, хуторах налічувалося 2540 будівель. У місті знаходилася канцелярія градоначальника, суд, карантинне управління, митниця, та інші установи, проживало 12227 осіб різних національностей і віросповідань. Суда з порту відправлялися в Одесу , Херсон, Константинополь, Ліворно, Геную, Марсель. Щорічно Дунай приносив до 100 тис. пудів риби У місті працювало 11 дрібних підприємств, близько 300 торгових лавок, більше 150 млинів, 100 цехів, які об'єднували понад 700 ремісників.

Подальшого мирного розвитку міста завадила Кримська війна (1853-1856 рр. .). Паризький мирний договір розділив землі Придунав'я між Молдовою і Туреччиною. Порушення економічних зв'язків, зміна звичного способу життя зумовили спад промислового виробництва, призвело до зменшення кількості жителів в краї. Тільки за два роки ( 1860 і 1861 ) більше 20 тис. чоловік виїхали за його межі.

Після чергової російсько-турецької війни (1877-1878 рр..) Ізмаїл опиняється у складі Російської імперії. Поступово розвиток краю стабілізується, в його економіку починають вкладати гроші не тільки російські, але й іноземні банки. Наприклад, французи фінансували будівництво залізниці Бендери - Рені, німецькі та бельгійські банки вкладали інвестиції в розвиток борошномельної промисловості. Хоча в цілому промисловість носила дрібнотоварний характер - на 32 промислових підприємствах міста працювало всього лише 657 робітників. Після приєднання Бессарабії до Росії царський уряд прагнув зберегти звичну для місцевих жителів систему управління. В кінці 70 - х років ХІХ ст. були обрані комунальний рада і міська управа, яка була виконавчо-господарським органом ради. Очолював управу міський голова. Цю посаду займали : 1878-1889 рр. . І.Ніколаевіч; 1889-1906 - Ф.Тульчіанов; 1906-1907 - С.Кольцов; 1908 - Комарницький ; 1909-1910 - І.Авраамов; 1911 - 1917 - Д.Тульчіанов; 1917-1918 - Е.Лашков.

Певні зміни на рубежі ХІХ - ХХ століть відбуваються в галузі освіти. У місті працювали чоловіча і жіноча гімназії, духовна семінарія, 14 парафіяльних шкіл, у яких навчалося більше 1030 учнів. На цей період припадає робота в нашому місті відомого болгарського поета Христо Ботева. Згідно перепису 1897 року в Ізмаїлі проживало 39,1 % молдаван, 19,6 % українців, 12,4 % росіян, 12% болгар, 7,5 % гагаузів, 4,8 % євреїв, від 0,1 до 0,7 % - циган, вірмен, греків, німців і поляків.

До початку ХХ в . в царській Росії почався пошук нових шляхів суспільного розвитку. Специфіка економічного життя Ізмаїльщини наклала певний відбиток на розвиток громадського руху в краї. Робочий клас Ізмаїла був нечисленним. Найактивнішим прихильником перетворень було безземельних і малоземельних селянство. Крім усього іншого в краї практично була відсутня інтелігенція, яка б виступила генератором національно-визвольних ідей. Тим не менш, перша російська революція 1905-1907 років знайшла певний відгук і в Ізмаїлі.

У 1904 році проти конвенції між Росією і Румунією виступали рибалки Ізмаїла, тому що умови конвенції скорочували зони вилову риби на Дунаї; в травні 1905 року в місті з'явилися антиурядові прокламації "Перший крок", "Травневі вимоги". Стурбованість поліції викликало перебування в місті влітку 1905 лейтенанта Шмідта, який очолив згодом повстання севастопольських матросів. 19 жовтня 1905 на центральній площі міста відбулася антиурядова демонстрація. Ізмаїл стає центом переправлення нелегальної літератури революційного змісту з Болгарії.

Напередодні першої світової війни Ізмаїл представляв собою найбільший адміністративний і торговий центр Подунав'я. У місті і передмістях проживало 35.708 чоловік. Під час лютневої буржуазно-демократичної революції місто перебував на військовому положенні. 20 листопада 1917 в Ізмаїлі пройшов перший з'їзд Рад Придунайського краю. Тоді ж місто потрапляє у сферу впливу " Сфатул Церій " ( демократичний парламент, створений в Кишиневі), який надалі йде на конфронтацію з більшовиками, вважаючи за краще зближення з Українською Центральною Радою.

Політична нестабільність у краї, протистояння між радянською Росією, Молдовою і Україною було використано королівською Румунією, яка в січні 1918 року захоплює майже всю Бессарабію. У цей час, в якості комісара Дунайської флотилії, в Ізмаїл прибуває Анатолій Железняков. Але, незважаючи на всі зусилля, 9 квітня 1918 Румунія офіційно заявила про включення Бессарабії до складу королівства. І знову почалася боротьба за свободу і незалежність. Через 22 роки, 28 червня 1940, радянські війська вступили на територію Бессарабії. 3 липня були закрили кордони з Румунією на річках Дунай і Прут. У житті трудящих Ізмаїльщини почався новий період здобутків і втрат, надій і розчарувань. На 1 січня 1940 року в Ізмаїльської області проживало 627,7 тис. осіб.

Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр. . перервала протягом мирного життя. Оборону міста взяли на себе бійці 25-ій ім. Чапаєва та 51-ій Перекопської стрілецької дивізій, 79-го і 25 -го загону військ прикордонної охорони, кораблі і частини Дунайської військової флотилії, 3-я і 96-я авіа ескадрильї. На початковому етапі війни була проведена безпрецедентна наступальна військова операція - Кілія-Векі, в ході якої наші війська захопили і утримували в перебігу певного часу плацдарм на ворожій території. 22 серпня 1944 , в ході Яссько - Кишинівської операції, війська 3-го Українського під командуванням маршала Толбухіна Ф.М. і моряки Дунайської військової флотилії звільнили Ізмаїл. Першими увійшли в місто солдати майора Клушина.

Настав довгоочікуваний мир. Місто приступив до відновлення зруйнованої економіки та інфраструктури. Відновив роботу порт , електростанції, рибзавод, багато промислових і торговельні підприємства. У жовтні 1944 р. було створено Радянське Дунайське пароплавство . У 1946-1950 роках в місті почали роботу промкомбінат , елеватор , кондитерська фабрика , хлібзавод, відкриваються і будуються нові школи, училища. У 1952 році в Ізмаїлі відкрито педагогічний інститут, у 1954 - технікум механізації та електрифікації сільського господарства. У місті створюється драматичний театр, обласна філармонія.

У 1954 р. Ізмаїльська область була ліквідована. Всі райони увійшли до складу Одеської області. Розвиток міста триває - споруджуються консервний комбінат, винзавод, м'ясокомбінат. У 60 - х роках будується і вводиться в дію Ізмаїльський целюлозний комбінат, автопідприємства, аеропорт. У післявоєнні роки площа Ізмаїла збільшується майже вдвічі. До кінця 70 - х років у місті діє понад 150 магазинів, близько 120 підприємств громадського харчування. Наростаюча криза в країні, що поглибилась в 80-ті роки ХХ ст. не обійшла стороною Ізмаїл. Для міста був характерний спад виробництва, зниження продуктивності праці, зменшення доходів населення. Однак набуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року відкрила перед населенням краю та міста нові можливості та перспективи. Відкрилися нові навчальні заклади, педагогічний інститут отримав статус гуманітарного університету, розширилася мережа магазинів і фірм, розвивається підприємництво, швидко розширюється товарний ринок, поширюються всі види туристичних послуг, багато підприємств міста довели, що здатні виживати і розвиватися в нових економічних умовах. Кожен, хто хоч раз побував в Ізмаїлі, надовго запам'ятає його тінисті вулички, старовинні особняки, широкі проспекти і величезне сонце, яке дивовижним чином щовечора опускається в Дунай.

Кiлькiсть переглядiв: 3066